Čistý med a hojení ran

Med je sladký zázrak vyrobený včelami sbíráním nektaru z květů, který pak díky enzymům přeměňují a ukládají ve včelím úlu. Je to nejenom jedna z nejstarších potravin, kterou lidstvo zná, ale má i široké využití v tradiční i alternativní medicíně.

Více si o tom můžete přečíst v tomto blogu. Podíváme se na historii medu a popíšeme si jeho antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Vysvětlíme pojem „čistý med“ a poskytneme tak vhled do značek, které jsou na čistém medu založeny.

Dlouhá historie medu v hojení ran

Využití medu při hojení ran sahá až do starověku. V průběhu starověku i novověku byl med považován za univerzální lék na mnoho zdravotních problémů, včetně infikovaných ran a vředů. Až v průběhu 20. století med ustoupil do pozadí, když do zdravotnictví vstoupila novinka – léčba antibiotiky.

Ale už na konci 20. století se zájem o med výrazně zvýšil. Klidně tomu říkejme „znovuobjevení medu“. Vedle touhy lidí vrátit se k zapomenutým přírodním způsobům léčby méně závažných onemocnění, to byl fakt, že začala narůstat odolnost baktérií na zavedená antibiotika.

Právě strašák jménem antibiotická rezistence vede v současnosti k názoru, že použití antibiotik pro ošetření povrchové ale i chronické rány je stále méně vhodné.

Antibiotická rezistence

Antibiotická rezistence je schopnost baktérií nebo jiných mikroorganismů odolávat účinkům antibiotik, která jsou běžně používána k léčbě infekcí. To znamená, že léky, které byly kdysi účinné při léčbě infekcí, jsou nyní účinné méně anebo vůbec.

Vysvětlení vzniku rezistence je jednoduché. Baktérie se mohou stát rezistentními (necitlivými) na antibiotika v důsledku přirozeného výběru a evoluce. Když se antibiotika používají k léčbě bakteriálních infekcí, některé baktérie jsou usmrceny, ale ty baktérie, které jsou již vůči antibiotiku rezistentní, přežijí.

Častým užíváním stejných antibiotik nebo nadužíváním antibiotik, když to není vůbec nutné, se zvětšuje šance na vznik rezistence. Rezistentní baktérie se následně množí a šíří své geny, čímž vytvářejí nové populace rezistentních baktérií.

K šíření rezistentních baktérií dochází nejrůznějšími způsoby. Například přímým kontaktem se zvířaty nebo jinými lidmi, při návštěvě nemocnice nebo na cestách. Tímto způsobem se rezistentní kmeny baktérií vyskytují u stále více lidí v populaci.

Med jako alternativa k antibiotikům

Med je přírodní produkt a má komplexní složení. Obsahuje kombinaci cukrů, enzymů, organických kyselin, polyfenolů a flavonoidů. Pro baktérie je těžké, přizpůsobit se všem těmto složkám, a to jim zabraňuje ve vývoji rezistence. Také nízká aktivita vody v medu je obecně pro růst a přežití baktérií nepříznivá.
Podívejme se blíže na vědu, která se skrývá za čistým medem. Jak fungují prokázané antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti medu a co označuje pojem „čistý med“?

Antibakteriální vlastnosti medu

Proč má med antibakteriální účinky? Především v medu jsou přírodní cukry (fruktóza, glukóza, sacharóza). Udržují ránu vlhkou tím, že přitahují tekutinu z rány. To způsobí, že se rána rychleji uzavře.
Med navíc obsahuje přírodní antibakteriální enzym ze slin včel glukooxidázu. Právě tento enzym produkuje velmi malé množství peroxidu vodíku, který zabíjí baktérie a ránu tak chrání před infekcí. Tkáň hojící se rány však zůstává neporušená.
A nakonec velkou roli hraje i nízká hodnota pH medu. Působením enzymů na cukry v medu vzniká kyselé prostředí. To inhibuje růst patogenních baktérií. Baktérie v kyselém prostředí nepřežívají.
To vše jsou vlastnosti, které účinně zajišťují prevenci infekcí.

Protizánětlivé vlastnosti medu

Med má také protizánětlivé vlastnosti, které mohou být obzvláště užitečné při léčbě chronických ran.
Při každém poranění kůže vzniká v ráně dočasný zánět. Zánět je přirozená obranná reakce těla, která vás chrání před infekcemi.
Ale u chronických ran (proleženiny, chirurgické rány atd.) tato zánětlivá reakce nezmizí a v ráně vznikají kyslíkové radikály. Naštěstí je med bohatý na flavonoidy a polyfenoly. To jsou antioxidanty, které kyslíkové radikály odstraňují. Díky tomu se rána nakonec zklidní.

Čistý med není med ze supermarketu

Není to tak, že byste si měli dávat stejný med do čaje a stejný med na rány. Potravinářský med neobsahuje dostatek enzymů pro léčebné účely. Pro účinnou léčbu při hojení ran je určený jen nezpracovaný, surový med. Ten se nazývá také léčivý nebo čistý med.
Čistý med musí mít konstantní složení, pokud jde o obsah cukrů a vody. Kromě toho musí být bez všech druhů reziduí, jako jsou zemědělské pesticidy, antibiotika, včelí léky a těžké kovy. Čistý med pro hojení ran se tedy vyrábí na čistém místě s vyloučením zemědělských ploch a jiných nežádoucích vlivů.

Medová péče – masti z čistého medu

V našem e-shopu najdete značky, kde je nejdůležitější složkou čistý med získaný ze zdravých a kontrolovaných včelstev. Tyto značky nabízejí řešení pro různá kožní onemocnění a povrchové rány. Tyto produkty poskytují antibakteriální ochranu a rychle zklidňují pokožku.

DerMel: široce použitelná mast na všechny povrchové rány – jako je podrážděná a/nebo suchá kůže, povrchové (infikované) rány, odřeniny, škrábance, praskliny paty a prstů, zarudlé skvrny a plenková vyrážka u dětí i dospělých.

AnaMel: mast na anální problémy a anální diskomfort, jako je svědění konečníku, rány, hemoroidy a další diskomfort mezi hýžděmi.

NasuMel: mast na suchý nebo podrážděný nos. Tato nosní mast může pomoci i při ranách v nose nebo při velkém krvácení z nosu. Mast účinně zklidňuje a zjemňuje pokožku nosu a vnitřní nosní sliznici.

RhinoMel:t

  • Autor příspěvku
  • Rubriky příspěvkuBlog